Opieka Niemcy bez języka

opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Opieka Niemcy bez języka – fakty i mity

Posiadamy wiele zgłoszeń od osób zainteresowanych pracą w opiece w Niemczech ale bez znajomości języka niemieckiego. Bardzo często kandydaci próbują przekonywać, że język niemiecki nie jest potrzebny, że nauczą się go na miejscu w Niemczech. Jaka jest rzeczywistość?

Fakt nr 1 – Język niemiecki to podstawowy argument dla niemieckiej rodziny przy wyborze osoby do opieki nad jego rodzicem

61% ofert pracy w opiece w Niemczech są to zgłoszenia dla osób z minimum dobrym lub bardzo dobrym językiem niemieckim. 28% rodzin niemieckich chciałoby zatrudnić osobę o komunikatywnej, natomiast tylko 11% ofert pracy dotyczy kandydatów z językiem podstawowym. Na tej podstawie można zauważyć, iż ofert typu “opieka Niemcy bez języka” jest niezwykle mało. Im lepsza jest znajomość języka niemieckiego tym większa ilość ofert pracy dla takiego kandydata. Natomiast im słabsza znajomość j. niemieckiego, tym mniej ofert w opiece w Niemczech i mniej płatnych.

Wniosek: im lepsza znajomość języka niemieckiego, tym więcej ofert do wyboru.

Fakt nr 2 – Dlaczego pierwsze dobre wrażenie rzutuje na cały okres zlecenia?

Praca w opiece w Niemczech

Praca w Niemczech bez języka

Podczas pierwszego spotkania opiekunki/ opiekuna z rodziną niemiecką i podopiecznym, dochodzi zazwyczaj do rozmowy i zapoznania się. Badania naukowców dowodzą, że każdy ma tylko 11 sekund na zrobienie dobrego wrażenia. Rodzina zadaje pytania, by dowiedzieć się czegoś na temat opiekuna i zapoznać się, nawiązać nić relacji. W takim przypadku niezwykle istotne jest, aby potrafić się przedstawić, powiedzieć kilka zdań o sobie, na temat swojej rodziny lub doświadczenia przy opiece w Niemczech lub ogólnego doświadczenia przy opiece nad osobami starszymi. Jeśli osoba przyjeżdżająca na zlecenie potrafi chociaż tyle, na pewno zyska przychylność i sympatię rodziny, a przede wszystkim podopiecznego. Najprostszą metodą do zdobycia szacunku u obywateli Niemiec jest umiejętność porozumiewania się w tym języku. W zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia oczywiście nie można zapomnieć o uśmiechu i pozytywnym usposobieniu.

Wniosek: Pierwsze dobre wrażenie rzutuje na cały pobyt na zleceniu oraz daje przychylność ze strony rodziny i podopiecznych. Aby zrobić dobre wrażenie na niemieckiej rodzinie, najlepiej jest umieć porozumieć się z nimi w j. niemieckim dbając przy tym o uśmiech i pozytywne nastawienie do nowopoznanych ludzi.

Jednak nawet biegły język niemiecki na nic się zda, jeśli opiekunka lub opiekun będą negatywnie nastawieni na pracę lub do ludzi, z którymi się zapoznają. W związku z tym należy zadać kolejne pytanie…

Fakt nr 3 – Język niemiecki to nie wszystko

Czy język niemiecki jednak najważniejszy?

opieka nad osobami starczymi - praca w niemczech

opieka nad osobami starczymi – praca w niemczech

Z doświadczenia wiemy, iż język niemiecki jest wysokim atutem przy prezentowaniu profilu kandydatki/ kandydata. Język niemiecki pozawala na dobrą komunikację z pacjentem- seniorem, a co za tym idzie powinien gwarantować dobrą opiekę. Ale nawet bardzo dobry język niemiecki i umiejętność rozmawiania na dowolne tematy w tym języku nie zwalnia z wykonywania obowiązków , a rodziny również wymagają od opiekuna odpowiedzialności za wykonane czynności. Przypadki z życia wzięte pokazują, iż brak lub niedostateczne wykonywanie obowiązków w zakresie czynności pielęgniarskich, higienicznych, opiekuńczych a także domowych tj. brak sprzątania pomieszczeńz których się korzysta, a w skrajnych przypadkach nadużywania alkoholu, będą prowadziły do rezygnacji z opiekuna i odesłanie go do Polski. O ile komunikacja z podopiecznym i jego rodziną jest konieczna, to na miejscu okazuje się, że jeszcze ważniejsze staje się podejście do wykonywanej pracy. Dlatego dla osób które wykazują odpowiedni charakter, dobre nastawienie, są miłe, choć bez znajomości języka niemieckiego, mogą otrzymać od nas oferty typu: ”Opieka Niemcy bez języka”, a my zrobimy wszystko aby rodzinę w Niemczech przekonać do tej osoby.

Wniosek: Znajomość języka niemieckiego jest ważna ale nie najważniejsza. Okazuje się, że większym atutem jest empatia, wyrozumiałość, cierpliwość, pogodne nastawienie w stosunku do starszej osoby, okazywanie szacunku. Takie osoby traktujemy indywidualnie i szukamy dla nich ofert, nawet przy braku znajomości j. niemieckiego.

Mit nr 1 – Opieka Niemcy bez języka –języka przecież można nauczyć się na miejscu!

“Wie Pan, ja się tego języka to na miejscu nauczę, w Italii się nauczyłam to i tu się nauczę”

Taką odpowiedź otrzymaliśmy kiedyś od osoby zainteresowanej pracą w charakterze opiekuna osoby starszej, która przekonywała nas o swojej komunikatywnej znajomości j. niemieckiego, ale nie potrafiła tej umiejętności potwierdzić w praktyce i na pytanie “Wie heissenSie/ Was istdeineName?” nie wiedziała jak opowiedzieć, a wystarczyło podać swoje imię i nazwisko. I tutaj należy zaznaczyć, że jeśli osoba nie zna języka niemieckiego, to jednak należy nauczyć się najprostszych zdań. Jeśli nawet uda się wyjechać do Niemiec osobie bez znajomości j. niemieckiego, to na miejscu okazuje się, że dochodzi do stresujących sytuacji wynikających z braku znajomości j. niemieckiego- głównie to podopieczni denerwują się jeśli nie potrafią dogadać się z opiekunką z Polski i dlatego swoją złość potrafią przelać na nią. Praca staje się wtedy nieprzyjemna i opiekunka coraz częściej myśli o powrocie do Polski, gdyż nie daje rady psychicznie sprostać takiej pracy.
Wniosek: Przed wyjazdem do Niemiec należy zapoznać się z jak największą ilością słownictwa i zwrotów w języku niemieckim, przez co zmniejsza się stres związany z problemami komunikacyjnymi.

Mit nr 2 – Język niemiecki nie jest wymagany w “polskiej rodzinie” w Niemczech

“Szukajcie mi rodziny polskiej, to język nie będzie potrzebny!”

…usłyszeliśmy kiedyś od osoby, która stanowczo odmówiła nauczenia się choć podstawowych zwrotów w j. niemieckim, postanowiła, że jeśli pojedzie to tylko do seniora potrafiącego porozumieć się w j. polskim.

Rzeczywiście nie ma problemu z komunikacją z podopieczną, która kiedyś mieszkała w Polsce i wyemigrowała przed 50 laty to Niemieci dalej potrafi biegle mówić w j. polskim. Czy jednak to wystarczy? Posiadamy pacjentkę z Alzheimerem, która mówi w języku polskim, ale której córka, zięć i jej dzieci mówią tylko w j. niemieckim, aplanując zmianę u tej rodziny, mimo znajomości j. polskiego u podopiecznej, rodzina poprosiła następnym razem o osobę, która potrafi porozumiewać się chociaż komunikatywnie w j. niemieckim, aby móc uzyskać od opiekunki informację na temat aktualnego stanu zdrowia podopiecznej. Czyli mimo “polskiej rodziny” j. niemiecki i tak był wymagany.
Statystki pokazują że na 100 ofert, 2 dotyczą seniorów porozumiewających się w j. polskim. A zatem „Polskich Seniorów” w Niemczech jest stosunkowo niewielu, nie można liczyć tylko na pacjenta ze znajomością j. polskiego, gdzie dodatkowo rodzina niemieckojęzyczna zaakceptuje brak j. niemieckiego u opiekuna… chyba że ktoś jest gotowy czekać do dwóch lat na taką ofertę 🙂

Wniosek: Oferty z kategorii „Opieka Niemcy bez języka” do niemieckich seniorów z językiem polskim zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli nawet otrzymamy tzw. Ofertę do „polskiego” seniora w Niemczech, rodzina może wymagać od opiekunki chociaż podstawowej znajomości języka niemieckiego.

Mit nr 3 – Opieka Niemcy bez języka dla każdego kandydata

Otóż nie. Na podstawie naszego doświadczenia, widzimy, jak ważne jest zaangażowanie do pracy w opiece nad osobami starszymi, a przede wszystkim podejście i nastawienie do samej pracy oraz do pacjentów. Często otrzymujemy informację od kandydatek:

Kandydat:”Ja na pampersy się nie piszę”

Odpowiadamy:”Dobrze, mamy taką ofertę, ale proszę odpowiedzieć, co jeśli po 3 tygodniach stan pacjenta się pogorszy, pojawią się problemy z trzymaniem moczu, i co wtedy?

Kandydat:”Wracam do Polski, pampersy to nie…”

Taka osoba dostaje od nas sugestię, żeby szczerze się zastanowiła w ogóle nad pracą w opiece, czy to w Polsce czy w Niemczech. Nawet jeśli kandydatka ma język bardzo dobry, sugerujemy również, że może poszukać ofert pracy w innych firmach, bo u nas to będzie ciężko.

Dlatego j. niemiecki nie jest gwarancją otrzymania oferty. I tutaj dostajemy zielone światło dla Ofert: “opieka Niemcy bez języka”. Osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenie nad opieką nad osobami starszymi w Polsce , nad swoimi rodzicami, pracowały w DPS lub w szpitalach, a przede wszystkim które wykazują się empatią w stosunku do podopiecznych, traktują ich z szacunkiem, to są najbardziej odpowiednimi kandydatami. Tutaj spotykamy się z komentarzami: „podopieczny mnie nie szanuje, to ja mam go szanować?” Po pierwsze, osoba inteligentna najpierw wymaga od siebie a potem oczekuje podobnego zachowania od innych. Po drugie, ten „podopieczny” może mieć demencję, która może powodować i uwydatnić zmienność nastrojów, brzydkie uwagi, wścibskość, marudzenie, kapryśne nastroje itp. Dla opiekuna odznaczającego się cierpliwością, będzie to sytuacja do zaakceptowania, oczywiście w ramach rozsądku, bo zbyt częstei ciągłe, codzienne uciążliwe zachowanie wymaga od nas interwencji u rodziny, aby zmieniła tę sytuację poprzez np. rozmowę z podopiecznym aby opiekuna traktował z szacunkiem. Skrajne sytuacje w których dochodzi do głosu zaawansowana demencja, może się okazać konieczność włączenia przez lekarza leczenia farmakologicznego i przypisania leków uspokajających lub zakończenie opieki domowej i przekazanie pacjenta do ośrodka zamkniętego.

Wniosek: Osoba, która szuka ofert typu „Opieka Niemcy bez języka” powinna posiadać przede wszystkim doświadczenie nad osobami starszymi, być świadomym rodzaju wykonywanej pracy i rodzaju czynności wymaganych przy opiece takich jak: pomoc przy higienie, toalecie, umyciu. Najlepiej aby posiadała doświadczenie w szpitalu, Domu Opieki Seniora, prywatnej opiece domowej w Polsce lub w opiece nad osobami bliskimi. Dobrze jest też potwierdzić swoje doświadczenie dokumentami tj. referencje lub zaświadczenie o wykonywanej pracy z ośrodka opiekuńczego. Opieka Niemcy bez języka tylko dla wybranych osób

Aby zwiększyć szanse na zatrudnienie w opiece w Niemczech polecamy kurs z j. niemieckiego w opiece, który organizowany jest w Lublinie. Osoby zainteresowane proszę o kontakt pod nr Tel 665 323 881, 660 919 600 lub adresem mailowym: biuro@startwork.pl

    Szukasz pracy w opiece w Niemczech?

    Napisz do nas, odezwiemy się w przeciągu 24h.

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email

    Nr telefonu (wymagane)

    Znajomość j. niemieckiego

    Doświadczenie

    Chcę otrzymywać oferty pracy na mój adres mailowy

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją odpowiedzi na zadane zapytanie. Wiem, że zgodę tą mogę w każdej chwili wycofać.

    Zadzwoń do nas lub Wyślij sms „OPIEKA”